طرح بازاریابی خود را چگونه بنویسم؟ (همراه با نمونه)

چگونه طرح بازاریابی بنویسم؟

چگونه طرح بازاریابی بنویسم؟


طرح بازاریابی خود را چگونه بنویسم؟ (همراه با نمونه)

نویسنده مقاله Clifford Chi :

ترجمه: علیرضا رمضانی

تو انجامش دادی

مدتی است که پیشتاز فعالیت‌های بازاریابی محتوای سازمان خودتان هستید و عملکرد گروه شما، رئیس را متقاعد کرده که کل فرآیند بازاریابی محتوا را در پیش بگیرید. هرچند یک مشکل کوچک وجود دارد.رئیس شما از شما می‌خواهد که یک طرح بازاریابی بنویسید و طرح را به آن‌ها ارائه بدهید، اما شما قبلاً این کار را نکرده‌اید، شما حتی نمی‌دانید که از کجا باید شروع کنید.

خوشبختانه، ما بهترین طرح‌های بازاریابی محتوا را برای کمک به شما در نوشتن یک برنامه بازاریابی مشخص که ریشه در اطلاعات و داده‌ها داشته باشد و نتایج واقعی ایجاد کند، تنظیم کرده‌ایم.

در این مطلب، ما درباره این صحبت می‌کنیم که طرح بازاریابی چیست و چطور بعضی از برنامه‌های بازاریابی، استراتژی‌هایی را ارائه می‌دهند که در خدمت کسب‌وکار و تجارتشان باشد.

 

 

انواع طرح‌های تبلیغاتی

به فراخور شرکتی که شما در آن کار می‌کنید، ممکن است بخواهید از انواع مختلف طرح‌های تبلیغاتی استفاده کنید. در ادامه چند نمونه را بررسی می‌کنیم.

 • طرح‌های بازاریابی سالانه و یا فصلی:

این طرح‌ها بر استراتژی‌ها و یا کمپین‌هایی تأکیددارند که در دوره زمانی خاصی اجرا می‌شوند.

 

 • طرح بازاریابی مبتنی بر پول:

این طرح‌ها بر استراتژی‌هایی که نیاز به ‌صرف هزینه‌دارند، تأکید دارد که انواعی از آن تبلیغات بومی، تبلیغات کلیکی، یا تبلیغات در فضای مجازی است.

 

 • طرح بازاریابی شبکه‌های مجازی:

این طرح بر کانال‌ها، تاکتیک‌ها و کمپین‌هایی که قصد دارید به‌طور خاص در رسانه‌های اجتماعی انجام دهید تأکید دارد.

 

 • طرح بازاریابی مبتنی بر محتوا:

این طرح بر استراتژی‌ها، تاکتیک‌ها و کمپین‌های متفاوتی تأکید دارد که شما از محتوا استفاده می‌کنید تا کسب‌وکارتان را تبلیغ کنید و یا محصولتان را بفروشید.

 

 • طرح بازاریابی ورود به بازار محصول جدید:

این طرح نقشه راهی است برای استراتژی‌ها و یا کمپین‌هایی که شما اجرا خواهید کرد تا محصول جدیدی را بفروشید.

 

به یاد داشته باشید که بین یک طرح بازاریابی و یک استراتژی بازاریابی فرق است.

استراتژی بازاریابی در مقابل طرح بازاریابی

 

یک استراتژی بازاریابی توضیح می‌دهد که چگونه یک کسب‌وکار یک مأموریت یا هدف خاص را انجام می‌دهد. این شامل کمپین‌ها، محتوا، کانال‌ها و نرم‌افزارهای بازاریابی است که برای اجرای آن مأموریت و پیگیری موفقیت آن استفاده می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال، اگرچه یک طرح یا بخش بزرگ‌تری از شرکت، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی را مدیریت کند، امکان دارد که شما کارهای خود را در Facebook به‌عنوان یک استراتژی بازاریابی منحصربه‌فرد در نظر بگیرید.

یک طرح بازاریابی شامل یک یا چند استراتژی بازاریابی است. طرح بازاریابی چارچوبی است که تمام استراتژی‌های بازاریابی شما نشاءت گرفته از آن است و به شما کمک می‌کند هر استراتژی را به یک هدف بازاریابی و تجاری بزرگ‌تر متصل کنید.

 

 فرض کنیم که شرکت شما در حال راه‌اندازی یک محصول نرم‌افزاری جدید است که می‌خواهد مشتریان در آن ثبت‌نام کنند. از بخش بازاریابی خواسته می‌شود تا یک طرح بازاریابی تهیه کند که به معرفی این محصول در صنعت و ثبت‌نام‌های موردنظر کمک کند.

این بخش تصمیم می‌گیرد یک وبلاگ اختصاص داده‌شده به صنعت موردنظر، یک سری ویدیویی جدید در YouTube برای ایجاد تخصص و یک حساب کاربری در توییتر برای پیوستن به مکالمه‌های پیرامون این موضوع ایجاد کند – همه این‌ها برای جذب مخاطب و تبدیل مخاطبان به کاربران نرم‌افزار است.

آیا می‌توانید تمایز بین طرح بازاریابی کسب‌وکار را از سه استراتژی بازاریابی گفته‌شده تشخیص دهید؟

در مثال فوق ، طرح بازاریابی کسب‌وکار به معرفی یک محصول نرم‌افزاری جدید در بازار و ورود و ثبت‌نام در آن محصول اختصاص‌یافته است. کار با سه استراتژی بازاریابی بر اساس آن طرح انجام می‌شود: یک وبلاگ جدید صنعت، یک سری ویدیوی برای YouTube و یک حساب توییتر.

البته ، کسب‌وکار ممکن است این سه مورد را نیز یک استراتژی بزرگ بازاریابی در نظر بگیرد، هرکدام با استراتژی‌های محتوای خاص خود. اینکه چقدر می‌خواهید طرح بازاریابی شما بخش بخش باشد، به خود شما بستگی دارد. بااین‌وجود، مجموعه خاصی از مراحل وجود دارد که هر طرح بازاریابی در ایجاد آن طی می‌کند. در زیر آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

مشاوره تبلیغات، بازاریابی ، تولید محتوا

 1. 1. مأموریت تجارت (کسب‌وکار) خود را بیان کنید.

اولین قدم شما در نوشتن یک طرح بازاریابی بیان مأموریت خود است. اگرچه این مأموریت مختص دپارتمان بازاریابی شما است، اما باید در خدمت بیانیه اصلی مأموریت شما باشد. خاص و متفاوت باشید، اما زیاده‌روی نکنید. در طرح بازاریابی فضای کافی برای توضیح بیشتر در مورد چگونگی دستیابی به مشتریان جدید و انجام این مأموریت را در نظر بگیرید.

به‌عنوان‌مثال ، اگر مأموریت تجارت شما “ایجاد رزرو سفر برای یک تجربه لذت‌بخش” باشد، ممکن است مأموریت بازاریابی شما “جذب مخاطب از مسافران، آموزش آن‌ها در صنعت گردشگری و تبدیل آن‌ها به کاربران بستر رزرو باشد.”

 

 1. 2. KPI های مأموریت را تعیین کنید

هر طرح بازاریابی خوب، بیان‌کننده این است که چگونه هر واحد پیشرفت مأموریت خود را پیگیری و رصد می‌کند. برای انجام این کار، باید شاخص‌های اصلی عملکرد یا به‌اختصار “KPI” خود را تعیین کنید. KPI معیارهای منحصربه‌فردی است که عناصر مختلف یک کمپین بازاریابی را اندازه‌گیری می‌کند. این واحدها به شما کمک می‌کنند اهداف کوتاه‌مدت را در مأموریت خود تعیین کنید و پیشرفت خود را به رهبران کسب‌وکار اطلاع دهید.

بیایید مأموریت بازاریابی خود را بر اساس مرحله بالا بررسی کنیم. اگر بخشی از مأموریت ما “جذب مخاطب از مسافران” باشد، ممکن است بازدیدهای وب‌سایت‌ها را با استفاده از نمایش صفحات ارگانیک ردیابی کنیم. در این حالت، “بازدیدهای صفحه ارگانیک” یک KPIمحسوب می‌شود و باگذشت زمان می‌توانیم تعداد بازدیدهای صفحه خود را مشاهده و بررسی کنیم.

 

 1. 3. مشخصات خریدار خود را شناسایی کنید.

شخصیت خریدار توصیفی است از کسانی که شما می‌خواهید آن‌ها را جذب کنید. موارد توصیف می‌تواند شامل سن، جنسیت، مکان، تعداد افراد خانواده، عنوان شغلی و موارد دیگر باشد. هر شخصیت خریدار باید بازتاب مستقیم مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه کسب‌وکار شما باشد. بنابراین ، بسیار مهم است که رهبران کسب‌وکار همه در مورد مشخصات شخص خریدار شما توافق داشته باشند.

 

4ابتکارات و استراتژی‌های محتوای خود را توصیف کنید.

در اینجا است که شما نکات اصلی استراتژی بازاریابی و محتوای خود را مشخص خواهید کرد. ازآنجاکه امروزه لیست بلند بالایی از انواع محتوا و کانال‌ها در دسترس شماست، بسیار مهم است که هوشمندانه انتخاب کنید و نحوه استفاده از محتوا و کانال‌های خود را در این بخش از برنامه بازاریابی توضیح دهید.

یک استراتژی محتوا باید بیان‌کننده موارد زیر باشد:

 • چه نوع محتوایی را ایجاد خواهید کرد. این موارد می‌توانند شامل پست‌های وبلاگ، فیلم‌های YouTube ، اینفوگرافی، کتاب الکترونیکی و موارد دیگر باشند.
 • چه مقدار محتوا را ایجاد خواهید کردمی‌توانید حجم محتوا را در فواصل روزانه، هفتگی، ماهانه یا حتی سه‌ماهه توصیف کنید. همه این‌ها به گردش کار شما و اهداف کوتاه‌مدت شما برای محتوای شما بستگی دارد.
 • اهدافی و(KPI) که برای ردیابی هر نوع محتوا استفاده خواهید کرد. KPI ها می‌توانند شامل ترافیک ارگانیک، ترافیک شبکه‌های اجتماعی، ترافیک ایمیل و مراجعه به سایت باشند. اهداف شما همچنین باید شامل صفحاتی باشد که می‌خواهید بازدید آن‌ها را به سمت خود هدایت کنید، مانند صفحات محصول، صفحات وبلاگ یا صفحه‌های فرود.
 • کانال‌هایی که این محتواها را روی آن‌ها توزیع می‌کنید. برخی از کانال‌های معروف در دسترس شما شامل فیس بوک، توییتر، LinkedIn، یوتیوب، Pinterest و اینستاگرام است.
 • هرگونه تبلیغات پولی که در این کانال‌ها انجام می‌شود.

 

5موارد حذف‌شده برنامه خود را به‌روشنی تعریف کنید.

یک طرح بازاریابی بیان‌کننده این است که گروه بازاریابی قرار است روی چه چیزی تمرکز کند. علاوه بر این، همچنین توضیح می‌دهد که گروه بازاریابی قرار نیست روی چه چیزی تمرکز کند.

اگر جنبه‌های دیگری از تجارت شما وجود دارد که در این طرح نمی‌خواهید به آن‌ها بپردازید، آن‌ها را در این بخش بیان کنید. این حذف‌ها به توجیه مأموریت، مشخصات خریدار، KPI و محتوای شما کمک می‌کند. در یک پروژه بازاریابی نمی‌توانید همه را راضی کنید و اگر گروه شما نباید درگیر مطلبی شود، باید این موضوع را اعلام کنید.

 

 1. بودجه بازاریابی خود را مشخص کنید.

استراتژی محتوای شما ممکن است از بسیاری از کانال‌ها و سیستم‌عامل‌های رایگان استفاده کند، اما یک گروه بازاریابی هزینه‌های مخفی زیادی هم دارد که باید حساب شود.

 

اعم از هزینه‌های مستقل، حمایت‌های مالی یا استخدام بازاریاب تمام‌وقت، از این هزینه‌ها برای تهیه بودجه بازاریابی استفاده کنید و هر هزینه را در این بخش از طرح بازاریابی خود مشخص کنید.

 

 1. 7. رقبای خود را مشخص کنید.

بخشی از بازاریابی این است که بدانید علیه چه کسانی بازاریابی می‌کنید. در مورد بازیگران اصلی صنعت خود تحقیق کنید و در این بخش مشخصات هر یک را در نظر بگیرید.

به خاطر داشته باشید که هر رقیبی چالش‌های یکسانی را برای تجارت شما به همراه ندارد. به‌عنوان‌مثال، ممکن است یک رقیب در موتورهای جستجو، بر اساس کلمات کلیدی که می‌خواهید وب‌سایت شما هم از آن‌ها استفاده کند و رتبه‌بندی شود، رتبه بالایی داشته باشد، بااین‌حال رقیب دیگری ممکن است ردپای سنگینی در یک شبکه اجتماعی داشته باشد که در آن قصد دارید یک حساب کاربری ایجاد کنید.

 

8مشارکت‌کنندگان در طرح خود و مسئولیت‌های آن‌ها را مشخص کنید.

با برنامه‌ریزی کامل بازاریابی، وقت آن است که توضیح دهیم چه کسی چه‌کاری انجام می‌دهد. لازم نیست خیلی عمیق به پروژه‌های روزمره کارمندان خود بپردازید، اما باید مشخص شود که کدام گروه‌ها و رهبران گروه مدیریت و تولید محتوای خاص، مدیریت کانال‌ها، بررسیKPI و موارد دیگر را بر عهده‌دارند.

ترجمه شده در استودیو عِرا

برای خواندن متن اصلی مقاله اینجا کلیک کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.